KOMPAS 2.0 • КОМПАС 2.0 • კომპასი 2.0
KOMPAS 2.0

KOMPAS 2.0 GE PL UA

program profilaktyki uniwersalnej

Program KOMPAS 2.0 jest przeznaczony dla uczniów w wieku 13–15 lat i angażuje także ich rodziców. Składa się z dziesięciu 45-minutowych zajęć dla uczniów, prowadzonych z wykorzystaniem metod interaktywnych, i z finałowego spotkania uczniów z rodzicami. Podstawowe metody pracy to: dyskusje w małych grupach, burza mózgów, zadania grupowe do wykonania, ćwiczenia indywidualne lub w parach, quizy i zabawy integracyjne.

Program został oparty na sprawdzonych teoriach naukowych wyjaśniających mechanizmy powstawania i rozwoju uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Zastosowane modele teoretyczne to przede wszystkim: teoria zachowań problemowych (Richarda Jessora), teoria społecznego uczenia się (Alberta Bandury) oraz teoria uzasadnionego działania (Icka Ajzena i Martina Fishbeina). Rodzice/opiekunowie są kluczowymi PARTNERAMI w programie. Główne sposoby pracy z rodzicami:

O projekcie

Projekt „Implementacja i ewaluacja procesu realizacji programu profilaktyki uniwersalnej w Polsce oraz przynajmniej w dwóch krajach Europy Wschodniej” jest realizowany w latach 2021–2022. W 2021 r. był prowadzony na podstawie umowy między Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych a Fundacją Praesterno. Ze względu na połączenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii i utworzenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom od 1 stycznie 2022 r. projekt jest realizowany przez Fundację Praesterno na zlecenie i ze środków Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Projekt – realizowany w partnerstwie przez trzy instytucje: Uniwersytet Narodowy „Politechnikę Lwowską”, Centrum Zdrowia Psychicznego i Profilaktyki Uzależnień w Tbilisi oraz Fundację Praesterno – ma na celu poszerzenie oferty programów profilaktyki zachowań ryzykownych opartych na podstawach naukowych w Polsce, w Gruzji i w Ukrainie. W tych trzech krajach jest prowadzona pilotażowa implementacja programu KOMPAS, opracowanego w Gruzji w latach 2018–2019 na podstawie umowy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Projekt przewiduje przeszkolenie 24 nauczycieli w Gruzji, 10 nauczycieli na Ukrainie i 10 nauczycieli w Polsce. Każdy realizator przeprowadzi program KOMPAS 2.0 w klasie w „swojej” szkole. W sumie w programie wezmą udział 44 klasy, co przy średnio 25 uczniów/klasa umożliwi przejście przez program ok. 1100 uczniom i ok. 70% rodziców tych uczniów, tj. 770 rodzicom. Dobór szkół będzie zróżnicowany ze względu na wielkość miejscowości lokalizacji szkoły.

W każdym kraju realizacji programu zostanie zorganizowana konferencja końcowa mająca na celu m.in. międzynarodową wymianę doświadczeń z obszaru uniwersalnej profilaktyki uzależnień oraz popularyzację programu KOMPAS 2.0 w środowisku oświatowych decydentów mających wpływ na realizację programu w przyszłości.

Projekt umożliwi przetestowanie programu profilaktyki uniwersalnej dla uczniów w wieku 13–15 lat i materiałów metodycznych i dydaktycznych w trzech wersjach językowych oraz przygotowanie wniosku aplikacyjnego mającego na celu wpis programu KOMPAS 2.0 do systemu programów rekomendowanych.

Zadanie zakończy (w grudniu 2022 r.) opracowanie raportu opisującego proces wdrażania programu KOMPAS 2.0, z uwzględnieniem wyników ewaluacji procesu i ewaluacji formatywnej. Raport dostarczy wiedzy na temat różnic międzykulturowych oraz czynników makrospołecznych związanych z prowadzeniem działań profilaktycznych.

Dysponentem autorskich praw majątkowych do programu będzie Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Fundacji Praesterno będzie przysługiwać prawo do korzystania z programu w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego.

otwórz panel z informacją o Fundacji Praesterno